خبردهانسندرم تخمدان پلی‌کیستیکگوناگونلثهمجله خبری روز دنیا و جهانموی انسانهیرسوتیسم

ماجرای عجیب زنی که از لثه‌هایش مو می‌روید! – ترجمه علم


ماجرای عجیب زنی که از لثه‌هایش مو می‌روید! - ترجمه علم
ماجرای عجیب زنی که از لثه‌هایش مو می‌روید! - ترجمه علم

ما معمولا سعی می‌کنیم که تا جای ممکن از شر موهای زاید و غیرعادی‌ که در نقاط مختلف بدن‌مان رشد می‌کنند خلاص شویم، اما بعید می‌دانیم که تابه‌حال مجبور به درآوردن مو از لثه‌هایتان شده باشید.

حدود ده سال پیش، یک زن ۱۹ ساله ایتالیایی با یک بیماری عجیب که در علم پزشکی به آن هیرسوتیسم لثه‌ای (gingival hirsutism) گفته می‌شود به پزشک مراجعه می‌کند. در بیماری او، موهایی شبیه به موی مژه، از بافت‌های نرم لثه در پشت دندان‌های جلویی بالا رشد کرده بودند.

مطالعات نشان می‌دهند که از دهه ۱۹۶۰ میلادی، فقط پنج نفر (همگی مرد) به این بیماری عجیب مبتلا شده‌اند. البته غیرممکن است که بدانیم در طول تاریخ چند مورد به این بیماری دچار شده‌اند، اما با این تعداد اندک ثبت‌شده، پزشکان کار بسیار سختی در یافتن علت بیماری خواهند داشت.

البته آن‌ها در مورد این زن جوان خیلی زود به سرنخی‌هایی دست پیدا کردند. آن‌ها با انجام تست‌های هورمون و آزمایش‌های دیگر، تشخیص دادند که او دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (polycystic ovary syndrome) بوده که در اثر اختلالات هورمونی به وجود آمده است.

ماجرای عجیب زنی که از لثه‌هایش مو می‌روید! - ترجمه علم

هیرسوتیسم یا پُرمویی، نتیجه شایع این اختلال است که معمولا در بخش‌های خاصی از بدن اتفاق می‌افتد. اما در مورد زن جوان، این موهای زاید در یک جای غیرعادی (لثه‌ها) رشد کرده بودند. بنابراین، گرچه سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ممکن است علت اصلی آن نبوده باشد، اما مطمئنا تاحدودی شرایط را بدتر کرده است.

پزشکان، موهای رشدکرده در لثه این زن را با عمل جراحی برداشتند و سپس درمان‌هایی را هم برای بهبود اختلالات هورمونی او تجویز کردند. زن پس از مدتی، بدون اینکه مویی در لثه خود داشته باشد به زندگی عادی‌اش برمی‌گردد.

اما بعد از شش سال، دوباره با بیماری هیرسوتیسم لثه‌ای به کلینیک مراجعه می‌کند. این‌بار تیم پزشکی علاوه بر موها، بخش کوچکی از بافت لثه او را برای بررسی بیشتر در زیر میکروسکوپ برمی‌دارند. آن‌ها متوجه یک شفت مو در لثه زن می‌شوند که مسیر خود را از بین بافت‌های ضخیم‌شده باز کرده بود.

حالا بعد از یک سال، شرایط زن بدتر از قبل شده و موها حتی در جاهای بیشتری از دهان او رشد کرده‌اند. پزشکان می‌گویند، از آنجاییکه بافت‌های مخاطی داخل دهان، بسیار شبیه به بافت‌های پوست ما در مرحله جنینی هستند، ممکن است که سلول‌های موی بافت‌های داخل دهان زن، بنا به دلایلی فعال شده‌‌اند.

به گفته آن‌ها، غدد تولیدکننده چربی در پوست بیرونی ما، در داخل دهان هم رشد می‌کنند و منجر به شرایطی به نام دانه‌های فوردایس (Fordyce granules) می‌شوند. با این‌حال، هنوز هیچ توضیح روشنی برای این رشد غیرعادی مو در مخاط دهان وجود ندارد.

پزشکان معالج زن بیمار، درباره اینکه آیا او دوباره به همان درمان تجویزشده قبلی برگشته یا همچنان درگیر رشد مو در بین دندان‌هایش است صحبتی نکرده‌اند. ضمن اینکه معلوم نیست آیا این نابهنجاری لثه‌ای ممکن است سلامتی او را به خطر بیندازد یا نه.

با این‌حال، بررسی بیشتر مورد بیماری این زن می‌تواند به پزشکان کمک کند تا دفعات بعد آمادگی بیشتری با مواجهه با آن داشته باشند.

این مطالعه موردی، در مجله Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology چاپ شده است.

نوشته ماجرای عجیب زنی که از لثه‌هایش مو می‌روید! اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

No votes yet.

Please wait…منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا